АВТОР: ОЛЕКСІЙ АБУСІВ, ДИРЕКТОР АБ КАМРАТ
Ви, напевно, помічали, як багато новин з’являється на тему травматизму персоналу охорони: від елементарного та зрозумілого «упав і отримав перелом гомілки» до трагічного «загинув під колесами поїзда». Дуже часто під такими публікаціями розгортається затяте обговорення причин інциденту – серед диванних експертів домінують теорії про пияцтво та неналежне виконання своїх обов’язків охороною.
Мені як директору агентства безпеки, чесно, неприємно читати таке. Тому що з особистого досвіду знаю одну найважливішу причину таких інцидентів: робота охорони завжди дотична до ризикових ситуацій. Охоронник ходить там, де ніхто не ходить і є першим, хто стикається з надзвичайною ситуацією на об’єкті. А там може статися будь-що: яма обвалитися, провід впасти, труби прорвати, ліхтар згоріти… Охорона всі ці несправності не тільки виявляє, а й належним чином реагує на них. Порив труби гарячої води поблизу електрощита – немає часу зволікати, охоронник повинен, дотримуючись заходів безпеки, перекрити подачу води та знеструмити проводку. Відбулося локальне загоряння сміттєвого бака – він повинен потрібним вогнегасником загасити пожежу. Часто зламаний ніс, рука, нога або навіть ребра у охоронника є наслідком бійки під час затримання непроханих гостей.
У нас у «Камраті», наприклад, існує цілий комплекс превентивних заходів щодо забезпечення безпечної праці охоронників.
Насамперед, це завжди налагоджена комунікація в питаннях охорони праці зі спеціалістами, відповідальними за цей напрямок на об’єкті, що охороняється. Кожен об’єкт має специфічні ризики, які ми враховуємо, наприклад, при тій же самій побудові маршруту обходу території: на дріжджовому заводі – це прекурсори, на молокозаводі – хлор, на полігоні для сміття – звалищний газ, який має властивості займатися. Елементарні об’єкти вимагають від персоналу дотримання правил охорони праці з урахуванням його специфіки. Наприклад, при охороні скверів, що знаходяться через дорогу один від одного, охоронник повинен дотримуватись правил дорожнього руху. А враховуючи, що наші співробітники працюють на території не нашого підприємства, особливу увагу ми приділяємо співпраці з фахівцем з охорони праці об’єкта, що охороняється. Адже краще за нього про потенційно небезпечні моменти на конкретному підприємстві не розповість ніхто. Наприклад, беремо під охорону будівельний майданчик, на якому здійснюється ремонт кар’єрного драглайну. І ми спільно зі спеціалістом з охорони праці підприємства, яке веде розробку кар’єру, проводимо для охорони повноцінний інструктаж з техніки безпеки. Зараз, наприклад, у зв’язку з пандемією ми регулярно спілкуємося зі штатними відділами охорони праці об’єктів, що знаходяться під охороною, про те, які заходи варто вчасно впроваджувати для запобігання поширенню коронавірусної інфекції: де охороннику достатньо мати свіжу маску, а де (якщо він контактує безпосередньо з людьми) він повинен мати ще рукавички та окуляри. Охорона праці – це постійний процес із прив’язкою до конкретних робочих одиниць. Будь-яке виробництво подібне до живого організму. Тому і знання про його функціонування та пов’язані з цим ризиками для життя співробітників постійно оновлюються. Саме тому ми відмовилися від практики переміщення співробітників по об’єктах, що закріплено письмово в інструкціях та в договорі з клієнтом. Тобто охоронника, який працює на молокозаводі, ми не можемо поставити у кар’єр навіть на заміну. Адже ці два об’єкти мають зовсім різну специфіку і, відповідно, різні загрози життю співробітників охорони.
Другий найважливіший захід для запобігання травматизму на робочому місці персоналу охорони з усіма наслідками – це страхування здоров’я та життя. Звичайно, наше агентсво, як роботодавець, робить обов’язкові відрахування за кожного працевлаштованого співробітника до Фонду соціального страхування України. Саме цей фонд оплачує лікарняні листи. Але також ми страхуємо окремі категорії охоронників у страхових компаніях, що, не дай Боже, дозволить їм у разі отримання травми на роботі, покрити додаткові витрати, пов’язані з лікуванням та відновленням. Наприклад, віднедавна наше агентство надає послугу контролерів електротранспорту. За результат 2019 року транспортну галузь визнано однією з найбільш травмонебезпечних. Офіційна статистика свідчить, що лише за минулий рік 297 працівників травмувалися, а 75 загинуло. Тому ця категорія співробітників охорони має також додаткову приватну страховку, що дозволяє співробітнику у разі інциденту не хвилюватися про витрати на лікування, а компанії уникнути додаткових витрат.
Джерело: особиста сторінка Олексія Абусова у Facebook