DISCIPLINA
ОЗБРОЄНИЙ САМОЗАХИСТ: БОНУС ПРАКТИЧНОЇ СТРІЛЬБИ

АВТОР: ДМИТРО РОМАНЮК

Я не знаю, що саме змусить вас вдатися до використання вогнепальної зброї з метою самозахисту: знаходження вашого заміського будинку на краю цивілізації, використання грабіжниками пристроїв глушення радіосигналів, які залишать вас без шансів викликати поліцію чи охорону або, врешті-решт, банальна випадкова зустріч із нападником. Та я точно знаю, що досвід, який ви здобудете, займаючись практичною стрільбою, дуже сильно допоможе вам у житті.

Рано чи пізно, замислюючись над темою організації самозахисту вдома, у власному автомобілі під час подорожей, в місцях великого скупчення людей, перше, про що думає людина – придбання зброї. Друге безсумнівне питання – це, власне, яку ж зброю обрати? В нинішніх реаліях вибір стоїть між травматичним пістолетом і різноманіттям мисливської зброї: помповик, нарізна гладкоствольна рушниця чи то карабін. Одразу хочеться зауважити, що порівнювати ці види зброї некоректно ні за габаритами, ні за поводженням, ні за маніпуляціями. Наприклад, всі ми знаємо, що чим менша маса й об’єм зброї, тим швидше ми можемо нею скористатися. Відтак травматичний пістолет можна носити приховано – в кобурі. Чого не скажеш про помпу або рушницю. З іншого боку, гладкоствольна зброя домінує над травматичним пістолетом за ступенем ураження цілі. Якщо енергія у сертифікованому травматичному спорядженні близько 50-70 Дж, то у рушниці поріг енергії стартує від 2500 Дж і може досягати 5000 Дж.

Зброя купується та застосовується для конкретних цілей та задач. Якщо ваша мета – самооборона, то в ідеалі слід мати як травматичний пістолет, так і рушницю, щоб максимально підготуватися до зустрічі непроханих гостей. Ви ж ніколи не зможете передбачити сценарій нападу, якість вишколу нападників, будуть вони озброєні чи ні, рівень технічного забезпечення операції. Погодьтесь, буде безглуздо направляти свій травмат проти трьох-чотирьох озброєних із ніг до голови злочинців, якщо один із них, до того ж взяв у заручники близьку вам людину і погрожує їй ножем. Однак, застосовувати великогабаритну та великокаліберну зброю проти злодюжки, який серед ночі вирішив поцупити з вашого двору газонокосарку, взагалі неприпустимо.

В особистій охороні часто послуговуються терміном «цикл СОРД» (більш відомим російською мовою як «цикл НОРД»). Абревіатура СОРД розшифровується як спостереження, орієнтація, рішення, дія. Сенс у тому, що володіючи будь-якою зброєю, ви мусите застосовувати її тільки відповідно до оцінки ситуації та загроз. Тому, щоб розраховувати на неї в певній конкретній ситуації, важливо не лише мати повний арсенал у своєму сейфі, а й вміти ним користуватися в потрібному місці у потрібний час.

Хоч практична стрільба і є видом стрілецького спорту, що закутий у певні регламенти та нормативи, все ж його мета полягає у засвоєнні та виробленні прийомів, які найбільш повно відповідають різним випадкам застосування вогнепальної зброї в житті. На відміну від стендової, практична стрільба навчає технічних вправ – таких, як стрільба в русі, лівою/правою рукою, переміщуючись, занижуючись і т. д. та вмінню їх комбінувати. А людина вже сама обирає порядок дій.

У практикуючих стрільців є формула, за якою обчислюється результат виконання вправи – так званий, хіт-фактор. Це значить, що чим швидше стрілок виконає вправу і чим точніше вразить мішені, тим більш високі результати він отримає. Але хоч це й суто спортивний термін, його показник сміливо можна вважати оціночним для рівня персональної підготовки в питаннях самозахисту. Практична стрільба дуже сильно налагоджує ідеальні рухи з конкретною зброєю у найкоротший час. Це дає людині уявлення про власну тактичну підготовку та необхідний таймінг, який знадобиться, щоб, наприклад, привести зброю в бойову готовність, переміститися зі спальні до вітальні й т. д.

А тепер пригадаймо мою тезу, озвучену на початку, про важливість вміти культурно та безпечно поводитися зі зброєю. Це досягається лише за допомогою регулярних тренувань із професійними інструкторами. Раз на тиждень, декілька разів на місяць – як є змога – треба тренуватися не тільки для підвищення рівня майстерності, але й щоб освіжити уже набуті навички. На правах реклами нагадую, що все це ви можете зробити в школі практичної стрільби «Дисципліна». Безпечного вам життя та за потреби готовності фізичної, моральної, емоційної.