ОХОРОНА І БЕЗПЕКА БІЗНЕСУ В РЕГІОНІ: ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Безпека бізнесу – поняття для українських підприємців нове і навіть у чомусь книжкове, яке до того ж прийнято вважати прерогативою корпорацій та підприємств-гігантів. Але в той же час саме малий і середній бізнес, що концентрується в регіонах нашої країни, наражений на низку ризиків і загроз. Висока вразливість через відсутність власної служби безпеки, комплаєнсу, низьку поінформованість про сучасні загрози, а також фактичну відсутність GR та PR напрямків, антикризових політик та систем безперервності бізнесу унеможливлює швидке та безболісне відновлення після перенесених атак з боку, скажімо, конкурентів. Проте зростання ВВП у частці малого та середнього бізнесу продовжує зростати, говорячи про вміння комерсантів тримати удар.

Про те, як сьогодні виглядає реальна модель безпеки малого та середнього бізнесу, розповів той, хто її забезпечує майже 20 років – Сергій Данилюк, директор охоронної фірми «Добра справа», Кривий Ріг.

Безпека бізнесу в регіонах забезпечують переважно такі, як ми охоронні фірми. Вони можуть абсолютно по-різному називатися: агентствами або центрами безпеки. Думаю, це робиться, щоб викликати у клієнта якісь серйозні та масштабні асоціації: такі, які люди представляють, коли чують словосполучення «агентство з ядерної енергії» або «центр управління польотами». А так документи та можливості у них такі самі, як і у нас, що регламентуються ліцензуванням охоронної діяльності.

На охоронному ринку все спокійно. Ніші поділені. Трапляється, звичайно, що беремо нові об’єкти, але це для нашого регіону рідкість. У більшості випадків працює сарафанне радіо за наявними об’єктами, де нещодавно відбулася зміна власників або перестала влаштовувати наявна охорона. Ззовні заходять, як правило, разові замовлення – у когось із кимось конфлікт і треба «по лічці» поохороняти. Підвищення мінімальної заробітної плати дуже вплинуло на зростання цін. Так, за останні 2-3 роки різко зросла ціна на охоронні послуги.

Найстаріший наш клієнт пропрацював з нами 16 років. Розлучаємося ми з ним дуже погано, на жаль… Прямо зараз тривають судові розгляди щодо його банкрутства та виплати боргів. У двох судах ми вже виграли. Наразі відбуваються стягнення коштів відповідними службами. Причина нашої виграшної позиції проста – грамотне укладання договорів, наявність документації, складеної індивідуально під даний об’єкт (інструкція охоронців, маршрути, журнал передачі товарно-матеріальних цінностей). Хоча ще півроку тому цьому клієнту я сам пропонував розірвати договір та взяти до штату сторожів замість охоронців. Бо бачив, що справи йдуть дедалі гірше та охорона для них – це вже дорого. А так контракти в нас переважно тривалі: від 6 до 13 років…

Чисто з особистої охорони тривалих контрактів у нас жодного. Як правило, це короткочасні договори. Наприклад, ви приходите до мене і кажете: я там із кимось посварився і мені потрібна особиста охорона. До речі, бізнесмена-палестинця, про життя якого в аеропорту Бориспіль у 2011 році писало безліч українських ЗМІ, під час судових розглядів із бізнес-партнерами та родичами, охороняли ми. Було розроблено цілий план його супроводу, маршрутів пересування та дій охорони під час судових засідань. Колишні бізнес-партнери були настільки розлючені, що кидалися цеглами прямо на вході в будівлю суду і в присутності працівників міліції.

І взагалі, у нас чиста «лічка» – це настільки рідкісний випадок… Цей напрямок більш розвинений у Києві, у тому ж Дніпрі… Там ця послуга має попит тому, що є публічна активність: концерти, політика, ділові зустрічі, світські заходи… Кривий Ріг – інше місто. У нас є охорона будинків, сімей, приватної власності та об’єктів промисловості. Звичайно, наші охоронці можуть виконувати за потреби функції водія, який супроводжує. Але це обговорюється індивідуально із клієнтом.

Здебільшого регіональна охоронна фірма охороняє об’єкти у тому регіоні, де знаходиться. Але бувають і винятки. Наприклад, «Добра справа» понад 10 років охороняє житлові комплекси у Києві. Забезпечуємо контрольно-пропускний режим та безпеку об’єктів. Київська охорона аналогічна нам за якістю виконання робіт коштує значно дорожче. У київських фірмах керівництво київське – запити відповідні. І в цьому їхнє лихо. А у нас дисципліна, плюс ціна цікава виходить і для нас, і для замовника, і для персоналу об’єкта: при зарплаті вахтовим способом трохи більше, ніж у Кривбасі, ми займаємо нішу нижче за київські фірми, але й вищі за наші криворізькі.

Охорона в рази дорожча за консьєрж, але вона ефективніша і престижніша. Що таке консьєрж? Це, як правило, бабуся, яка сидить та питає: а ви куди і до кого? Для професійних грабіжників консьєрж – не перешкода. Адже як відбуваються пограбування? Стандартна легенда – доставка піци, суші – та всього, що завгодно, що нібито замовив хтось із мешканців. Тобто «порожній» і чужий просто так не пройде, а якщо є легенда, то консьєрж цю людину пустити в помешкання.

Якщо виникає якась ситуація, скажімо, в одному з парадних, консьєрж консьєржу не допоможе. В основному консьєрж обходів не робить, а після початку зміни сидить на першому поверсі, не піднімаючись вище. Консьєржі кожен сам за себе – у будинку є кілька парадних, у кожному по консьєржу. Над ними стоїть голова ОСББ, у якого вистачає інших проблем, і тому руки до керування ще й роботою консьєржів не доходять. Так і виходить ситуація, що консьєржі є, але відповідальних за безпеку об’єкта немає.

Ситуація з охоронцями докорінно інша: на посту сидить молодик у формі, мама з візочком виходить – він двері відчинить, допоможе, сумки допоможе занести, треба викликати ліфт – викличе. Він допомагає. У всіх сучасних будинках, як правило, є підземні паркінги, контрольно-пропускний режим на якому забезпечити під силу тільки охороні: шлагбаум, відеоспостереження, фіксація виїздів-заїздів і т.д. . У разі несанкціонованого проникнення на об’єкт наші охоронці здатні поєднати зусилля та точково нейтралізувати загрозу задовго до приїзду мобільної групи.

Охорона – це порядок та відповідальність. Над охоронцями стоїть один старший інспектор – відповідальна особа, з якої є що спитати за прорахунки та порушення, а також позитивну мотивацію з боку фірми за бездоганне несення служби.

Зазвичай, власники об’єктів самі шукають охорону. Це раніше було так, що охорона шукала: інспектори, бензин, візитки, комерційні пропозиції. Нині ж у когось із комерсантів виник прецедент, і вони починають шукати, аналізують хто і що за якусь охоронну фірму скаже. Далі це працює так: мені надходить замовлення з пропозицією взяти такий об’єкт. Тоді я підраховую математику і відповідаю. І якщо ми зійдемося у ціні – поїхали, подивилися, проаналізували, взяли.

Думаю, за нинішньої економічної ситуації в країні відділи продажів можуть дозволити собі хіба що ДСО… І коли приватники в нашій сфері розповідають про цілі відділи продажів, кадрів тощо. Це справді виглядає так: один юрист – це вже юридичний відділ, інспектор за потребою виступає начальником відділу за договорами, офіс-менеджер – він же і секретар, і персональний помічник, і провідний спеціаліст з документообігу… Нічого собі! Така структура! Все це гучні назви. Я не любитель подібної пихатості.

Я відмовляю клієнтам вкрай рідко. Я не хочу з людьми працювати у тих випадках, коли, наприклад, вони мають недобросовісну ділову репутацію чи характер ведення їхнього бізнесу суперечить законам України та людській моралі.

Найчастіше приходять замовляти постову фізохрану. За ідеєю, «фізика» має бути однією зі складових безпеки бізнесу. Але це твердження вірне, якщо говорити про таких промислових гігантів у нашому місті, як Метінвест, АрселорМіттал та подібні до них. Так має бути: на чолі – начальник безпеки, за яким стоять відділи економічної, інформаційної, кадрової безпеки, фізичного захисту тощо. Коли на об’єкті є повноцінна структура безпеки, тоді «фізика» має відношення до безпеки. У нас так не працює і здебільшого «фізика» – це просто «фізика». І жодного відношення до безпеки у сучасному розумінні вона не має. Тобто ми працюємо без допуску до проблем бізнесу клієнта.

На багатьох об’єктах немає взагалі жодного спеціаліста служби безпеки в принципі, не кажучи вже про відділи та департаменти. У таких випадках, якщо виникають загрози та ризики, сам їду, з’ясовую подробиці та вирішую ситуацію, у разі потреби залучаю відповідного компетентного фахівця. Неодноразово так робив. Грошей за це додаткових не беру. Просто прошу не зловживати цією функцією і наголошую, що клієнт повинен завести свою «безпеку», щоб запобігти виникненню таких випадків у тому числі. А більшість просто економлять на цьому. Адже воно простіше разово послуги якісь взяти, наприклад, ту ж економічну розвідку… А безпеку штатну потрібно постійно утримувати, адже це витрати не тільки на заробітну плату…

Спроби переманити охоронців – це цікава історія, яка зазвичай добре ніколи не закінчується саме для клієнта. Зараз поясню чому. Спочатку стосовно будь-якого охоронця клієнт має завищені вимоги, а охоронець не завжди розуміє свою роль і місію на об’єкті. Охоронна компанія у свою чергу виступає посередником: навчає охоронця дотримуватися робочих інструкцій, а клієнта – правильно хотіти. Без такого посередника здорова комунікація між клієнтом та охороною дуже скоро втрачається і клієнт залишається без охорони взагалі. З особистого досвіду можу сказати, що цей трюк проходить із тими «досвідченими» охоронцями, хто не довго працює у «Добрій справі» та в охоронній сфері загалом.

У нас на фірмі є охоронці, які по 10 років працюють. Вони становлять кістяк нашої фірми. Відсотків 60 – це, звісно, тимчасові працівники. Але завдяки тому, що від початку кадрова робота на фірмі поставлена правильно, якість надання послуг через деяку плинність персоналу не падає і загрози мінімальні.

Постійне навчання особового складу – бажання будь-якого досвідченого клієнта. Справа в тому, що про необхідність підтверджувати кваліфікацію охоронцеві, який отримав свідоцтво про розряд, у Законі про охоронну діяльність нічого не сказано. А якщо це не прописано, то логічно, що не є обов’язковим для виконання. Я ж рекомендую клієнтам періодично освіжати в пам’яті охоронців навички та вміння, щоденна практика яких відсутня: медицина, стрільба, рукопашка, контраварійне водіння, кінологічні основи… Навчання за рахунок фірми за нормальної економіки об’єкта – чому б і ні? Кілька років поспіль готували команди на чемпіонати України та світу з багатоборства тілоохоронців. Про це є окрема історія у журналі ФТДО, що вийшов на честь 10-річного ювілею організації.

Проблема охорони ще й у тому, що ми не маємо закону про зброю. Особливо актуальним є це питання при охороні приватної власності – будинків. Охоронець без права носіння зброї знаходиться на території клієнта, на якій дуже часто є його особиста зброя. Квартира починається з порога, а приватний будинок – з хвіртки. Клієнт має право зберігати сейф зі зброєю у приміщенні охорони, що у його дворі; а охоронець у разі загрози має право захищатися і захищати людей, що знаходяться поруч з ним, усіма доступними підручними засобами, у тому числі використовуючи доступну йому зброю. До речі, використання зброї з метою захисту є актуальним не тільки для охорони, але й для всіх членів сім’ї, які перебувають на об’єкті. Ми завжди враховуємо цей фактор та розробляємо стратегію використання зброї господаря та захисних спецзасобів не лише охоронної, а й усіма членами родини. Мова про інструкції, порядок доступу і, звичайно ж, тренувальні стрільби.

Від прес-центру

Поки йшла підготовка цього матеріалу, з’явилися нові випробування для нашого міста, країни та світу в цілому – це пандемія. Сьогодні багато експертів та працівників медіагалузі дають широку палітру можливих сценаріїв розвитку локального та глобального бізнес-середовища. Але якими б не були роздуми щодо цього, можна сказати достовірно, що нові формати взаємин і цінностей спричинять зміни на ринку охоронних послуг та запити, потреби клієнтів. У зв’язку з вищевикладеним не бачимо сенсу спотворювати або прикрашати думки діючих працівників охоронного бізнесу.

Федерація тілоохоронців Дніпропетровської області не може прогнозувати, який глибокий рубець залишить це випробування на охоронному бізнесі, економіці та країні загалом. Знаємо одне – за якість та ринок слід боротися сумлінними та цивілізованими методами. Саме тому наша організація відкрита до діалогу із працівниками охоронної сфери, їх клієнтами, з тими, хто виявляє інтерес до охоронного ринку області та країни. Миру та здоров’я всім нам!