КPI КОРУПЦІЇ, МАЙБУТНЄ CPTED І ПЕРСОНАЛ ЯК ГОЛОВНИЙ РИЗИК: ПРО ЩО ГОВОРИЛИ НА IV КОНФЕРЕНЦІЇ КОРПОРАТИВНА БЕЗПЕКА

З 2016 конференція Корпоративна безпека, масштабний захід у сфері безпеки бізнесу в Україні, проходить у Києві. Цього разу захід відвідало понад тисячу осіб. Заступник голови ФТДО, голова Асоціації працівників професійних охоронних структур у місті Кривому Розі, директор «Доброї Справи» поділився своїми нотатками з конференцій.

КРІ корупції

Конкретного КPI щодо зниження рівня корупції в Комітеті ВР України з питань антикорупційної політики немає. Як зазначила заступник голови Комітету Галина Янченко, показник рівня корупції для неї – це низька якість життя та погані дороги. У той час Сергій Погрібний зазначив, що логічно вважати показником корупції відсоток тіньового бізнесу в країні. В Україні цей показник становить 48%. Тобто половина бізнесу існує тільки завдяки корупції.

У ВР вважають за краще не займатися дослідженнями, а провадити законодавчу ініціативу. Депутат зазначила, що антикорупційні напрямки є пріоритетними для ВР. Вона нагадала про підтримку ВР законопроекту №1056-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», спрямованого на боротьбу з рейдерством, а також анонсувала ряд змін: зокрема, обмеження повноважень СБУ та Національної поліції в частині економічних розслідувань, а також створення Бюро фінансових розслідувань.

 Головний ризик – персонал

Великий бізнес оцінює ризики «в довгу». Це 3 – 4 роки. Всі ризики оцифровані та зведені в матрицю. «Перед нами завжди стоїть дилема, що вважати ризиком, а що побоюванням», – резюмував генеральний директор Carlsberg Ukraine Євген Шевченко.

Серед основних ризиків – ризики, пов’язані з персоналом. Під цією категорією великий бізнес має на увазі фізичну безпеку на виробництві та трудову міграцію персоналу. Під виробничою безпекою в Nemiroff розуміють дотримання правил техніки безпеки й охорони праці, безпеку відряджень і медичне страхування співробітників.

Інший ризик, пов’язані з персоналом, зумовлений трудовою міграцією. Юрій Сорочинський, генеральний директор Nemiroff навів статистику, що сезонно 3 – 4 млн. цільової аудиторії горілчаного підприємства регулярно виїжджає з країни. Це, на думку спікера, становить загрозу для бізнесу не тільки з точки зору споживання, але і з точки зору робочої сили. Адже молодь, яка закінчує вищі навчальні заклади, теж їде. Така ситуація вже є загрозою для розвитку бізнесу.

У Галнафтогаз, де ротація автозаправного персоналу становить 60% на рік, підтверджують критичність даної загрози та наводять свої плюси та мінуси високої плинності кадрів. «З одного боку, для СБ (прим. – служби безпеки) це, можливо, навіть і краще – тому що немає сталих колективів. Але, з іншого боку, це величезна проблема з точки зору функціонування об’єкта», – повідомив Василь Даниляк, член Наглядової ради концерну «Галнафтогаз».

 Залишитися бізнесом

Заправний бізнес зараз стоїть перед питанням: як глобально поміняти бізнес так, щоб він залишилися бізнесом через 10 років. Василь Даниляк: «Ми чітко розуміємо, що нашого бізнесу в розумінні сьогоднішньої бізнес-моделі не буде. Тому що згідно регуляторної політики ЄС до 2030 року будуть заборонені дизельні машини, а до 2035 року – бензинові двигуни. Ці світові тренди рано чи пізно будуть в Україні, і ми вже зараз думаємо про це».

 Доля СБ

Незважаючи на прийдешні глобальні зміни, скорочення штату служб безпеки з наступною передачею функції розкриття шахрайства службі внутрішнього аудиту швидше за все не буде. Що, на думку великого бізнесу, пов’язано зі специфікою ризиків у Східній Європі. Оскільки в Західній Європі підприємства не стикаються з такими ризиками, з якими стикаються в Україні: наприклад, вимаганням коштів податковою міліцією.

 Майбутнє CPTED

Ефективний метод забезпечення безпеки об’єкта, який зараз успішно застосовують такі корпорації, як MTI, – це запобігання злочинності через проектування середовища (CPTED). Цей метод має на увазі набір ландшафтних, дизайнерських та організаційно-технологічних рішень, використання яких при побудові середовища забезпечує зменшення загрози злочинності та поліпшення якості життя людей, які перебувають на об’єкті.