ВІТАЄМО ДНІПРЯН, ЯКІ В ЦІ ДНІ СВЯТКУЮТЬ ДЕНЬ МІСТА!

День міста Дніпро відзначається у другу суботу вересня, проте, зазвичай, перші урочистості відбуваються вже напередодні. Проте точної дати заснування Дніпра не має. Літочислення місто веде з 1776 року. Насправді, як вважають історики, місто більш давнє і засноване ще за часів Київської Русі.

За легендою, ще у ІХ столітті на Монастирському острові грецькі монахи заснували монастир, про що й свідчить назва цього острова. А ще, за переказами, на цьому острові начебто зупинялися княгиня Ольга на шляху до Царгороду та князь Володимир під час походу на Корсунь.

Велике давньоруське поселення існувало також і на Ігренському острові. Саме тут була остання переправа через Дніпро перед порогами. Цікаво, що десь у цій місцевості взимку 972 року від рук половців загинув Київський князь Святослав Хоробрий. Ігреньське городище мало всі шанси стати великим містом, проте з татарсько-монгольською навалою у ХІІІ столітті життя в цих місцях перервалося на декілька століть. І лише з початком козаччини воно почало відновлюватися.

У XVI ст. в межах сучасного міста Дніпро існувало козацьке поселення Самар, яке було торговим центром, митним містом біля переправи через річку Самара. Саме там перехрещувалися торгові шляхи з лівобережної України на Крим і схід.

Надалі, з посиленням російської експансії на лівобережжя України, козацькі поселення, зокрема місто Самар поступово перетворюються на військові укріплення. Так у 1688 році під керівництвом гетьмана Івана Мазепи тут будується Богородицька фортеця, яка довгий час була форпостом проти кримських татар.

У 1775 році на південному сході України була створена Азовська губернія. І, звісно, для неї потрібен був адміністративний центр. Таким центром мало стати місто Катеринослав, нинішній Дніпро.

У 1776 році поблизу містечка Самар на річці Кільчень починає будуватись перший Катеринослав. Однак, у 1784 році губернський центр перенесли на правий берег Дніпра. Цікаво, що й там місто розбудовувалось не «з нуля». Основою для нього стали козацькі слободи та хутори – Лоцманська Кам’янка, Половиця, Діївка, Мандриківка, Сухачівка, Таромське. Вже через кілька десятиліть нове місто – тодішній Катеринослав, стало адміністративним центром захоплених Російською імперією великих територій причорноморських степів і Кримського ханства.

Й нині Дніпро важливий політичний, промисловий, фінансовий, науковий та культурний центр України. Це місто обласного значення, адміністративний центр Дніпропетровської області. А ще місто з найдовшою в Європі набережною і найкоротшим у світі метро, місто з найдовшим житловим будинком в Україні і найбільшим арочним мостом в Європі. Місто-форпост, місто надзвичайно яскравих людей.

Джерело: УКРІНФОРМ