За форс-мажорних обставин головне – зберегти життя та здоров’я, а не записати відео та викласти його в мережу. Як вести себе, якщо поруч з вами раптово почали стріляти.
Чергова стрілянина просто неба сталася днями біля зупинки громадського транспорту на вулиці Титова, що в Дніпрі. На відео з місця події добре видно, як перехожі, які мимоволі стали учасниками подій, не лише не лягають на землю, ховаються чи тікають з місця пригоди, а й активно фільмують перепалку на свої смартфони. Перехожі не вдаються до жодного самозахисту, розглядаючи збройне протистояння, наче театралізоване дійство. Мотивами такої безтурботної поведінки зі сторони свідків події можна вважати брак знань для ідентифікації загрози та відсутність загальної підготовки на випадок виникнення незвичайної ситуації. Тому Федерація тілоохоронців Дніпропетровської області вкотре нагадує базові поради, які допоможуть вижити в перестрілці, що раптом трапилася в громадському місці.
1.Лягайте на землю. Почувши перші звуки стрільби, негайно лягайте на землю. Негайно! Адже звук з’являється пізніше, ніж куля. Кидайте сумку і все, що заважає врятуватися. Лягайте плазом. Не бійтесь порвати одяг, розбити телефон, отримати синець або забруднитися. Позбавитися незначних матеріальних цінностей краще, ніж отримати рану або розстатися з життям. За можливості захистіть життєважливі органи та артерії. Прикрийте голову руками, притисніть руки та ноги до корпусу.
2.Зберігайте спокій та аналізуйте. Визначте, з яких точок ведеться вогонь: кількість стрілків та їх місцезнаходження. Пам’ятайте, що перестрілка в місті ускладняється важкістю визначення джерела звуку, який відбивається від будівель. Враховуйте й те, що джерелом пострілів є не лише злочинці, а й поліцейські. Найнебезпечніше місцезнаходження для вас – між злочинцями та поліцейськими. Уникайте його. Знайдіть укриття в межах досяжності 2-3 секунд бігу. Стрілку потрібно прицілитися всього кілька секунд, тому пробіжка до укриття понад 3 секунд буде смертельно небезпечна. Пам’ятайте про різницю між укриттям і маскуванням. Останнє тільки сховає вас від очей стрілка, а укриття здатне врятувати від кулі. Укриттям є: капітальна будівля або її виступ, кам’яні сходи або ґанок, бетонна урна, пам’ятник, бордюр, підземний перехід, міцний ліхтарний стовп, міцні частини автомобіля, поглиблення в землі або канава.
3.Тікайте або відповзайте у зворотному напрямку від місцезнаходження стрілка. Дуже часто втікачів розстрілюють в спину. Щоб уникнути такого сценарію, ніколи не біжіть у напрямках «на стрілка» і «від нього». Бігти потрібно лише від стрілка вліво або вправо. Цим ви ускладнюєте прицілювання та отримуєте більше шансів на порятунок. Якщо ж стрілянина не припиняється і можливості бігти немає, то намагайтесь відповзти вбік, щільно притискаючись до землі, озираючись, але не піднімаючи голову.
4.Дзвоніть в поліцію щойно з’явилася можливість. Повідомите координати перестрілки, чисельність нападників, вид задіяної зброї та слухайте поради фахівців. Ніколи не біжіть в сторону поліції або спецслужб щойно вони прибули на місце пригоди. Правоохоронці можуть сплутати вас із злочинцями та задіяти проти вас зброю, а справжні злочинці тим часом можуть зслизнути.
5.Якщо не вдалося уникнути зустрічі з озброєним злочинцем – продемонструй свою безпечність для нього. Не посміхайтесь, не просіть, не плачте, не кричить, не дивіться в очі, не тікайте. Намагайтесь не провокувати стрілка та не вести себе зухвало. Виконуйте всі вимоги озброєної людини, терпіть приниження та ведіть себе спокійно. Питайте дозволу на будь-яку дію. Не показуйте свого бажання чинити опір або спричинити клопіт. Проте пам’ятайте, якщо зловмисник перебуває далеко і кличе до себе, то не завжди буде правильно йти в його сторону, щоб він розправився з вами. У певні моменти потрібно рятуватися втечею або діяти. Намагайся не геройствувати, але іноді не буває іншого виходу.
Вкотре наголошуємо: в мережі є багато цікавих матеріалів на тему самозахисту. Будь ласка, проявляйте інтерес. Адже знання та розуміння правил безпеки допоможуть вберегти життя вам і вашим близьким.